تبلیغات
شهید فلاح زاده - عملیات‌ عاشورای ‌4 | کد عملیات : 42
هدر
شروع عملیات 1364/07/30 پایان عملیات
رمز عملیات یا موسی‌ الكاظم(ع)
محل عملیات هورالهویزه‌ عراق‌ - محور جنگی‌ جنوب‌ نیرو مجاهدان‌ عراقی‌ - تیپ‌ 9 لشكر بدر نتیجه عملیات
عملیات‌ عاشورای ‌4
عملیات عاشورای 4 در تاریخ 30 مهر ماه 1364با هدف انهدام نیروهای دشمن در منطقه عملیاتی غرب دریاچه اُ مُ النِّعاج در هُورالهویزه انجام شد. عملیات عاشورای 4 درمنطقه ای بوسعت 110كیلومتر مربع به همت دلاورمردان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با موفقیّت به پایان رسید. درعملیات عاشورای 4 بیش از 400تن از افراد دشمن كشته و زخمی شدند و تجهیزات و یگانهای متعددی ازآنها نابود شد.

حماسه‌ مجاهدین‌ عراقی‌ در هور الهویزه‌:
كار مجاهدین‌ عراقی‌ در جریان‌ عملیات‌ قدس ‌5 به‌ آزادسازی‌ بخشی‌ از دریاچه‌ «ام‌النعاج» عراق‌ در منطقه‌ «هورالهویزه» منتهی‌ شد و سپس‌ عملیات‌ «عاشورای4» در وسعتی‌ به‌ میزان‌110 كیلومترمربع‌ برای‌ آزادسازی‌ كامل‌ این‌ دریاچه‌ با همان‌ تركیب‌ نیروهای‌ عمل‌ كننده‌ در عملیات‌ پیشین‌ به‌ اجرا درآمد.
نیروهای‌ تیپ‌9 بدر ساعت‌2 بامداد30 مهرماه‌1364 این‌ حمله‌ را آغاز كردند. پناهنده‌ شدن‌ دو تن‌ از نیروهای‌ ارتش‌ عراق‌ و ارائه‌ اطلاعات‌ مناسب‌ پیرامون‌ این‌ منطقه‌ در روند عملیات‌ عاشورای‌4 مؤ‌ثر واقع‌ شد.
زمان‌ حمله‌ یك‌ روز پیش‌ از میلاد حضرت‌ امام‌ موسی‌كاظم(ع)بود و به‌ همین‌ مناسبت‌ رمز عملیات‌»یا موسی‌الكاظم(ع)» تعیین‌ شد. نیروها در غرب‌ دریاچه‌ به‌ لحاظ‌ استفاده‌ از اصل‌ غافلگیری‌ و پشتیبانی‌ موثر توپخانه، به‌ راحتی‌ به‌ اهداف‌ خود رسیدند و بدین‌ وسیله‌15 كمین‌ دشمن‌ كه‌ از نیروهای‌ «فرسان‌ الهور» به‌ معنی‌ نیروهای‌ اطلاعاتی‌ هور بودند، سقوط‌ كرده‌ و پیشروی‌ تا سقوط‌ كامل‌ دریاچه‌ ادامه‌ یافت.

دشمن‌ پاتك‌ خود را در صبح‌ روز نخست‌ عملیات، آغاز كرد، اما با اتخاذ تدابیر خونسردی‌ و صبر، نیروهای‌ مجاهد عراقی‌ كه‌ در میان‌ نیزارها كمین‌ كرده‌ بودند، پس‌ از نزدیك‌ شدن‌ دشمن، به‌ آنها حمله‌ور شده‌ و پاتك‌ آنان‌ را خنثی‌ كردند. پاتك‌ دوم‌ نیز در ساعت‌14 همان‌ روز با پشتیبانی‌ توپخانه‌ و حمایت‌ هواپیماهای‌ «پی.سی7.» آغاز شد.
این‌ پاتك‌ نیز به‌ همان‌ صورت‌ نخست‌ پاسخ‌ داده‌ شد و در نتیجه‌ نیروهای‌ بعثی‌ با شماری‌ كشته‌ و زخمی‌ و اسیر و با به‌ جای‌ گذاشتن‌8 فروند قایق‌ خود عقب‌ نشستند، اما در این‌ تعقیب‌ و گریز یك‌ فرمانده‌ از مجاهدان‌ عراقی‌ به‌ نام‌ «ابوالخیر» به‌ شهادت‌ رسید.
در روز دوم‌ عملیات، دشمن‌ برای‌ باز پس‌ گرفتن‌ دریاچه‌ ام‌النعاج ‌3 بار متوالی‌ اقدام‌ به‌ پاتك‌ نمود، كه‌ در هر سه‌ بار با رعایت‌ اصل‌ استتار و غافلگیری‌ از سوی‌ مجاهدین‌ عراقی‌ و مقاومت‌ آنها رو به‌ رو شدند و با دادن‌ تلفات‌ و خسارات‌ فراوان‌ از معركه‌ نبرد گریختند. این‌ عملیات‌ كه‌ رسیدن‌ به‌ همه‌ اهداف‌ معین‌ شده‌ را در پی‌ داشت، به‌ آزادسازی ‌110 كیلومتر مربع‌ از منطقه‌ هور الهویزه‌ عراق،64 پایگاه،7 آبراه‌ در غرب‌ دریاچه‌ و تصرف‌ سه‌ پاسگاه‌ و3 كمین‌ دشمن‌ و همچنین‌27 فروند قایق‌ و بلم،99 قبضه‌ سلاح‌ نیمه‌سنگین،10 قبضه‌ ضد هوایی‌ تك‌ لول‌ كالیب 5/14میلیمتری‌ و4 قبضه‌ خمپاره‌انداز82 و60 میلیمتری‌ و تعداد زیادی‌ دوشكا و آر.پی.جی‌ از دشمن‌ به‌ غنیمت‌ گرفته‌ شد.
در طول‌ این‌ عملیات‌25 پاسگاه، یك‌ فروند هواپیمای‌ پی.سی7 و 100 فروند قایق‌ و بلم‌ دشمن‌ منهدم‌ گردید.
طی‌ این‌ عملیات‌ تعداد416 تن‌ از نیروهای‌ دشمن‌ كشته‌ و زخمی‌ شده‌ یا به‌ اسارت‌ در آمدند.

سال 65- 1364 :

رکودی که از تیرماه سال 61 به دنبال عملیات رمضان بر جبهه خودی سایه افکنده بود و رزمندگان در مقابل دیوار دفاعی عراق متوقف مانده بودند تا اواخر سال 64 نیز ادامه یافت.
در این سال سلسله عملیات محدود و ایذایی تحت عنوان قدس، ظفر و عاشورا انجام گرفت. همچنین در جبهه جنوب (هورالهویزه) در فصل تابستان تحرک زیادی از جانب نیروهای خودی صورت گرفت، امری که هیچ گاه در گذشته به چشم نمی خورد. در کنار اقدامات فوق، کار بر روی فاو نیز در جریان بود.
اواخر سال 64 در میان ناباوری محافل خارجی و کشورهای عربی، خصوصاً شیخ نشین کویت، عملیات بزرگ والفجر هشت (فتح فاو) در اوج غافلگیری ارتش عراق انجام شد. از جمله عوامل مؤثر در غافلگیری عراق شدت فعالیت جبهه خودی در هورالهویزه بود که با توجه به اینکه طی سالهای 62 و63 محور اصلی عملیات نیروهای خودی همین منطقه بود، ذهنیت دشمن را شدیداً متوجه خود نمود. به هر حال شهر فاو در روز سوم عملیات تصرف شد و تثبیت مواضع بیش از 70 روز به طول انجامید. فتح فاو پیامدهای بسیاری دربرداشت. اصلی ترین نتیجه آن بر هم خوردن توازن در صحنه نظامی سیاسی جنگ بود که تشدید جنگ شهرها را در پی داشت. از سوی دیگر در یک توطئه جهانی با شرکت آمریکا، اروپا و کشورهای عربی منطقه، قیمت نفت تا مرز 5/5 دلار در بشکه سقوط کرد. در سال 65 فرماندهان نظامی درصدد برآمدند که با دستیابی به یک پیروزی دیگر مانند فاو جنگ را به نقطه روشنی برسانند. از این رو عملیات کربلای 4 در شلمچه طرح ریزی شد. لیکن آمریکا که پس از فاو به این نتیجه رسیده بود که در صورت تکرار پیروزیهای ایران منافع او به خطر خواهد افتاد، کمکهای اطلاعاتی خود را به عراق شدیداً افزایش داد به گونه ای که هنگام آغاز عملیات کربلای 4، کاملاً از عملیات مطلع بود و به همین خاطر پس از شب اول عملیات، فرماندهان سپاه ادامه عملیات را مصلحت ندانسته و آن را متوقف کردند. 15 روز پس از عملیات کربلای 4 طی یک ابتکار عمل بدیع سپاه عملیات کربلای 5 طرح ریزی کرد و در حالی که عراق خود را برای حمله به فاو آماده می کرد و عملیات سالانه ایران را نیز تمام شده تلقی می نمود، یک بار دیگر غافلگیر شد اما این بار از لحاظ زمان (نه مکان). عملیات کربلای پنج بسیار سخت بود؛ جبهه خودی درصدد آن بود که با رسیدن به کانال زوجی در کنار شهر بصره قرار بگیرد و عراق نیز کوشش می کرد به هر قیمت ممکن از پیشروی ایران جلوگیری کند. بدین معنا که بر خلاف والفجر هشت که عراق زمین را واگذار کرد تا زمان را بدست آورد، تلاش عراق مصروف آن بود که زمین را حفظ کند. به هر تقدیر عملیات کربلای پنج نیز مانند هشت دارای پیامدهای زیادی بود، به گونه ای که سال بعد، سال رقم خوردن سرنوشت جنگ قلمداد گردید.


خلاصه گزارش عملیات :

نام‌ عملیات: عاشورای‌ 4 (آبی‌- خاكی)
زمان‌ اجرا: 30/7/1364
تلفات‌ دشمن‌:416 (كشته، زخمی‌ و اسیر)
رمز عملیات: یا موسی‌ الكاظم(ع)
مكان‌ اجرا: هورالهویزه‌ عراق‌ - محور جنگی‌ جنوب‌
ارگان‌های‌ عمل‌كننده: مجاهدان‌ عراقی‌ - تیپ‌ 9 لشكر بدر
اهداف‌ عملیات: آزادسازی‌ بخشی‌ از دریاچه‌ ام‌ النعاج‌ عراق‌

نقشه عملیاتتاریخ : دوشنبه 5 آبان 1393 | 10:33 ق.ظ | نویسنده : محمد رضایی | نظرات

.: Weblog Themes By mohammad :.

  • زیبا مد | سبزک | تبلیغات متنی