تبلیغات
شهید فلاح زاده - اولین برنامه شهید زین‌الدین در لشکر۱۷ روضه سیدالشهدا(ع) بود
هدر

http://www.defapress.ir/IDNA_media/image/2014/06/30856_orig.jpg

به گزارش خبرگزاری دفاع مقدس از قم، در پنجمین محفل شب شیدایی که شب گذشته در آستانه ماه محرم، با حضور حجت‌الاسلام ماندگاری عضو هیئت مدیره موسسه روایت سیره شهدا، حاج منصور ارضی و حاج حسین کاجی در جوار مزار شهدای سوم خرداد برگزار شد، سخنرانان مراسم به بیان دیدگاه ها و خاطرات خود در ارتباط با نقش و اهمیت روضه و ذکر توسل در دوران دفاع مقدس پرداختند.

 
حجت الاسلام ماندگاری طی سخنانی در این مراسم با بیان اینکه هر چه داریم از اهل بیت(ع) و به‌خصوص روضه سیدالشهدا(ع) داریم، گفت: آن‌هایی که فکر می کنند روضه افسردگی و پژمردگی می‌آورد، در واقع آن را به درستی درک نکرده‌اند.
 
وی با اشاره به اینکه امام زمان(عج) نیز روضه می‌خوانند، به نقش روضه در دوران دفاع مقدس اشاره کرد و افزود: در دوران جنگ و جهاد همه نیاز دارند خشاب اسلحه خود را پر کنند؛ به‌وسیله روضه است که انسان خشاب را پر کرده و خود را شارژ می‌کند و لذا اولین نقش روضه در دوران دفاع مقدس، تدارکات معنوی بود.
 
عضو هیئت مدیره موسسه روایت سیره شهدا در ادامه عنوان کرد: ما در جنگ نه به غرب متکی بودیم و نه به شرق و حضرت امام(ره) در بحبوحه جنگ، تقویت معنوی، توسل به ائمه(ع) و روضه اهل بیت(ع) را به رزمندگان اسلام آموخت.
 
وی دومین کارکرد روضه را دارالشفا و بهداری معنوی و روحی عنوان کرد و افزود: توسل به سیدالشهدا(ع)، سینه‌زنی و ذکر مصائب آن حضرت، تقویت‌کننده، التیام‌بخش و روحیه‌بخش رزمندگان اسلام بود.
 

ماندگاری با بیان اینکه انبیا و اولیای الهی خود را با روضه تجهیز می‌کردند، سومین تاثیر روضه را "راه بلد"، راهنما و پیش برنده رزمندگان اسلام خواند و ادامه داد: روضه و ذکر توسل فرماندهان در شب‌های عملیات، قوت قلب ایجاد می‌کرد؛ کما اینکه روضه حضرت امام(ره) و توسل شهدای بزرگواری چون شهید برونسی به حضرت زهرا(س) گویای این مطلب است.
 
وی روضه را ارتباط با خدا، اولیای خدا و کلام الهی دانست و با تاکید بر اینکه روضه، راه بلد و راهنمای جنگ نرم امروز است، خاطرنشان ساخت: ایجاد این ارتباط به همراه طهارت نفس دو دلیل معنویت‌افزایی روضه در دوران دفاع مقدس بود.
مناجات و شب زنده داری خوبان، جامعه را اصلاح می کند
 
حاج منصور ارضی نیز طی سخنانی در این مراسم، به اهمیت نقش روضه در دفاع مقدس پرداخت و گفت: روضه را نه‌تنها در دوران جنگ بلکه در کل خلقت باید دید.
 
وی با بیان اینکه نجات انسان در روضه و مناجات است، افزود: انسان با روضه، قدرت و روحیه مافوق تصور پیدا می‌کند؛ رزمندگان اسلام پس از روضه، آماده بذل جان در راه خدا می‌شدند و سرور و شادی معنوی خاصی پیدا می‌کردند.
 
ارضی همچنین به بیان اهمیت روضه و مناجات نیمه شب پرداخت و یادآور شد: باید در طول روز موانع را از سر راه برداریم تا بتوانیم شب‌زنده‌داری و مناجات کنیم؛ اگر روضه همراه با مناجات نیمه‌شب و سحرگاهی باشد، بهره زیادی دارد و نجات‌بخش انسان است.
 
وی افزود: باید با خدا و اولیای الهی خلوت داشته باشیم. به‌خصوص که دعا به درگاه الهی و ذکر مصیبت سیدالشهدا(ع) بسیار تاثیرگذار است و مناجات و شب زنده داری خوبان، جامعه را اصلاح می کند.
 
روضه سیدالشهدا(ع) اولین برنامه شهید زین الدین در فرماندهی لشکر ۱۷ بود
 
حاج حسین کاجی راوی و پیشکسوت دفاع مقدس سومین سخنران پنجمین محفل شب شیدایی بود، وی گفت: انسان با روضه مقدس می شود، زیرا روضه در مکان‌های مقدسی چون خانه خدا یا مجلس اهل بیت(ع) برگزار می‌شود و از آنجاست که انسان به جایی می‌رسد.
 
وی با بیان اینکه روضه پناهگاه است، با بیان خاطراتی از رزمندگان اسلام و شهدا به نقش روضه در دوران دفاع مقدس پرداخت و یادآور شد: در جبهه رقابت بر سر پرچم و علم و کتل و آرم نبود؛ بلکه رقابت بر سر این بود که چگونه دل‌ها را آماده کنیم تا سیدالشهدا(ع) به مجلس روضه سر بزنند.
 
کاجی با تاکید بر اینکه با روضه و توسل به اهل بیت(ع) می‌توان در مقابل تمامی مظاهر شیطانی ایستاد، خاطرنشان ساخت: شهید زین‌الدین اولین کاری که در شروع فرماندهی لشکر ۱۷ علی بن ابی طالب(ع) انجام داد این بود که روضه و زیارت عاشورا را در جمع فرماندهان و نیروهای لشکر نهادینه کرد.
 
شعر خوانی مجید تال در وصف امیرالمومنین(ع) و عظمت عاشورا بخش دیگری از این مراسم بود.
 
رضا فقیهی معاون هماهنگ کننده سپاه امام علی بن ابی طالب(ع) و مسئولانی از اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس و بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قم، راویان و پیشکسوتان دفاع مقدس و خانواده های معظم شهدا به همراه جمع کثیری از روحانیون و دانشجویان جوان و علاقمندان به فرهنگ ایثار و شهادت، از جمله شرکت کنندگان در این مراسم بودند.
 تاریخ : چهارشنبه 7 آبان 1393 | 10:52 ق.ظ | نویسنده : محمد رضایی | نظرات

.: Weblog Themes By mohammad :.

  • زیبا مد | سبزک | تبلیغات متنی