تبلیغات
شهید فلاح زاده - نابودی دشمن در یک روز
هدر
سپیدجامگان نیروی دریایی در 6آذرماه 1359، به سکوهای «البکر» و «الامیه» عراق حمله و با همکاری نیروی هوایی ارتش، بیش از دو سوم این پایانه‌ها نفتی را منهدم و پرچم پرافتخار جمهوری اسلامی ایران را بر مرتفع‌ترین دکل این سکوها به اهتزاز در آوردند بدین لحاظ عراق تلاش می‌كند از جنگ رودررو در دریا اجتناب كند.

عراق تلاش می‌كند از جنگ رودررو در دریا اجتناب كند و كار را به جنگ فرسایشی بكشاند. نیروی قدرتمند دریایی، امكان هرگونه تحرك را از دشمن سلب كرده و با هجوم‌های پیاپی او را وادار به فرار می‌كند و با برخورداری از ناوهای پرتوان و نیروهای فداكار، خلیج فارس را تحت سیطرة خود در می‌آورد. تعدادی از ناوچه‌های موشك‌انداز «اوزا» پس از عقب‌نشینی، در اطراف اسكلة البكر و الامیه موضع می‌گیرند. نیروی دریایی ایران با حمله به پناهگاه‌ها و محل اختفای یگان‌های دریایی عراق، ضربات جبران‌ناپذیری را به آنها وارد می‌آورد و با انهدام پایانه‌های نفتی عراق، برتری خود را به منصة ظهور می‌رساند.                    نابودی نیروی دریایی دشمن در یک روز

عراق در مقابل نیروی دریایی ایران بشدت احساس ضعف می‌كند و برای تلافی این ناتوانی، با تبلیغات و جنجال تلاش می‌كند مانع وارد كشتی‌های بازرگانی از پهلوگرفتن در بنادر ایران اجتناب ورزند. بیمة ایران در یك اقدام مهم تمامی كشتی‌هایی را كه وارد بنادر ایران می‌شوند، بیمه می‌كند و این توطئه دشمن خنثی می‌شود. جنگ و گریز در دریا ادامه می‌یابد، تا اینكه روز هفتم آذرماه 59 طی نبردی سنگین میان نیروی دریایی ایران و عراق و پشتیبانی هوایی در شمال خلیج فارس، نیروی دریایی عراق با شكستی سنگین (تا آخرین روز جنگ) از صحنه خلیج فارس خارج می‌شود. در شب هفتم آذرماه، یگان‌های دریایی ایران به فرماندهی ناوچه موشك‌انداز «پیكان» به سمت اسكلة البكر به حركت درمی‌آیند. دشمن از اسكاه برای جاسوسی و ره‌گیری كشتی‌های بازرگانی استفاده می‌كرد.

پس از رسیدن یگان‌ها به اسكله، جنگی سخت درمی‌گیرد. تفنگداران دریایی به سرعت در پایانه نفتی پیاده می‌شوند و نقاط حساس را به تصرف درمی‌آورند و پس از نبرد تن به تن تعدادی از عراقی‌‌ها را به اسارت درمی‌آورند كه بقیه اقدام به فرار می‌كنند. در این میان چند شناور دشمن توسط ناوچه پیكان به قعر آبها فرو می‌روند. تفنگداران ا نیز به پیشروی خود ادامه داده و تعداد دیگری از نفرات دشمن را به همراه مقدار قابل توجهی مهمات و تجهیزات به اسارت و غنیمت می‌گیرند و به ناوچة پیكان منتقل می‌كنند. صبح هنگام، با روشن شدن هوا، جنگنده‌های دشمن در آسمان خلیج فارس ظاهر شده و اقدام به حمله به سمت ناوچة پیكان می‌كنند. جنگنده‌های ایرانی نیز به سرعت به منطقه درگیری می‌رسند و جنگ هوایی سختی درمی‌گیرد كه در این نبرد، تعدادی از هواپیماهای دشمن هدف قرار گرفته و سقوط می‌كنند و بقیه از معركه می‌گریزند.


عراق در مقابل نیروی دریایی ایران بشدت احساس ضعف می‌كند و برای تلافی این ناتوانی، با تبلیغات و جنجال تلاش می‌كند مانع وارد كشتی‌های بازرگانی از پهلوگرفتن در بنادر ایران اجتناب ورزند. بیمة ایران در یك اقدام مهم تمامی كشتی‌هایی را كه وارد بنادر ایران می‌شوند، بیمه می‌كند و این توطئه دشمن خنثی می‌شود.

برای چندمین بار در صفحه رادار پیكان، شناور دشمن مشاهده می‌شود كه ناوچه پیكان از اسكله جدا شده و با آتشباری سنگین، شناور را غرق می‌نماید. پس از انهدام كلیه هدف‌های موردنظر و برافراشته شدن پرچم جمهوری اسلامی ایران بر اسكله، ناوچه راه بازگشت را در پیش می‌گیرد كه مجدداً در آسمان، نبرد هوایی شدت می‌گیرد. ناگهان ناوچه پیكان مورد اصابت دو موشك قرار می‌گیرد و تعدادی از دریادلان به شهادت می‌رسند و ناوچه پیكان نیز غرق می‌شود. افراد سالم و نیز مجروحان خود را به آب می‌زنند تا راه سواحل ایران را در پیش بگیرند كه ناگهان ناوچه موشك‌انداز دشمن ظاهر می‌شود.

زمانی كه ناوچه به نزدیكی رزمندگان در میان آبها می‌رسد، یكی از هواپیماهای ایرانی موشكی را به سمت ناوچه شلیك می‌كند كه به بدنه آن اصابت می‌كند و بلافاصله با حمله‌ای دیگر ناوچة دشمن منهدم می‌شود و مجروحین و افراد سالم توسط هلی‌كوپتر نجات می‌یابند. گرچه در عملیّات درخشان مروارید، ناوچة پیكان غرق می‌شود، اما نتیجه عملیات به قدری موفقیت‌آمیز است كه این خسارت نمی‌تواند این پیروزی به یادماندنی را تحت تأثیر قرار دهد. به پاس فداكاری نیروی دریایی در این عملیات و فتح اسكله البكر و حماسه‌آفرینی ناوچة پیكان و نابودی نیروی دریایی عراق، روز هفتم آذرماه، به نام «روز نیروی دریایی» نامگذاری می‌شود.

بخش فرهنگ پایداری تبیانتاریخ : جمعه 25 اسفند 1391 | 11:34 ق.ظ | نویسنده : محمد رضایی | نظرات

.: Weblog Themes By mohammad :.

  • زیبا مد | سبزک | تبلیغات متنی