تبلیغات
شهید فلاح زاده - مروری بر زندگی نامه شهید سپهبد صیاد شیرازی
هدر
شهید صیاد شیرازی نقش به سزایی در همكاری و نزدیكی ارتش و سپاه داشت. وی پس از خلع بنی صدر از فرماندهی كل قوا، برای پایان دادن به ناهماهنگی ارتش و سپاه در آن دوران، قرارگاه مشترك عملیاتی سپاه و ارتش را راه اندازی كرد و به عنوان فرمانده ارشد در آن قرارگاه مشغول به فعالیت شد.

به گزارش خبرنگار دفاعی - امنیتی باشگاه خبرنگاران، شهید سپهبد علی صیاد شیرازی در روز چهارم خرداد 1323 در شهرستان «درگز» از توابع استان خراسان به دنیا آمد. در خرداد 1342 از دبیرستان امیر كبیر در تهران در رشته ریاضی دیپلم متوسطه گرفت. یك سال بعد در آزمون ورودی دانشكده افسری پذیرفته شد و به تحصیل علوم نظامی پرداخت و سه سال بعد در مهر 1346 با درجه ستوان دومی در رسته توپخانه فارغ التحصیل شد.

شهید صیاد شیرازی پس از فراغت از تحصیل در شیراز، دوره رنجر و چتربازی را با رتبه عالی گذراند، در اصفهان دوره تخصصی توپخانه را طی كرد و از سال 1348 به لشكر زرهی تبریز پیوست و خدمت رسمی خود را در نیروی زمینی آغاز كرد. پس از انحلال لشكر تبریز در اسفند ماه سال 1349، به لشكر 81 زرهی كرمانشاه منتقل و در گردان 317 توپخانه به عنوان «فرمانده آتشبار» مشغول به خدمت شد.

در سال 1350 با دختر عموی خود ازدواج كرد و در اوایل سال 1351 با قبولی در آزمون اعزام به خارج دانش آموختگان دانشكده افسری برای تكمیل تخصص توپخانه به آمریكا اعزام شد. این شهید بزرگوار، دوره سه ماهه تخصص"هواسنجی بالستیك" را در شهر «فورت سیل» ایالت«اوكلاهما» با نمره عالی و احراز رتبه اول از میان 20 افسر آمریكایی و ایرانی به پایان رساند.

شهید صیاد شیرازی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، چندین سال در بخش های مختلف ارتش به ویژه در غرب كشور به پاسداری از كشور پرداخت و در سازماندهی و فعالیت نیروهای انقلابی در ارتش تلاشی گسترده داشت.

وی از ابتدای پیروزی انقلاب تا مهر ماه 1358 در اصفهان بود و در این مدت با همكاری نیروهای نظامی و دوستان انقلابی خود - كه بعداً پاسدار شدند - گروه سی نفره‌ای را تشكیل داده و به حفظ و حراست از پادگان پرداخت. تلاش های وی پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ساماندهی ارتش و ساختار نیروهای مسلح متجلّی شد.

از مهم ترین اقدامات او پس از پیروزی انقلاب اسلامی، می توان به تهیه طرح های عملیاتی كه منجر به شكستن حصر شهرهای سنندج و پادگان های مریوان، بانه و سقز شد، اشاره كرد.

شهر سنندج با تشكیل ستاد عملیات مشترك ارتش و سپاه پاسداران پس از 21 روز مقاومت مدافعان این شهر، كاملاً از تصرف و تسلط نیروهای ضد انقلاب خارج شد. پس از تحقق و اجرای موفق این طرح ها، شهید صیاد شیرازی، با 2 درجه ارتقاء، با درجه سرهنگ تمامی به فرماندهی عملیات غرب كشور منصوب شد.

این شهید والامقام در آخرین ماه های ریاست جمهوری بنی صدر به دلیل برخورداری از روحیه انقلابی و مقابله با خیانت های او از سمت مذكور عزل شد و پس از آن تا عزل بنی صدر و فرار مفتضحانه او به فرانسه، به دعوت شهید كلاهدوز در ستاد مركزی سپاه پاسداران به خدمت پرداخت.

شهید صیاد شیرازی نقش به سزایی در همكاری و نزدیكی ارتش و سپاه داشت. وی پس از خلع بنی صدر از فرماندهی كل قوا، برای پایان دادن به ناهماهنگی ارتش و سپاه در آن دوران، قرارگاه مشترك عملیاتی سپاه و ارتش را راه اندازی كرد و به عنوان فرمانده ارشد در آن قرارگاه مشغول به فعالیت شد.

فرماندهی نیروی زمینی ارتش

وی در مهر ماه سال ۱۳۶۰ به پیشنهاد رئیس شورای عالی دفاع از سوی امام خمینی به فرماندهی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی منصوب شد كه در این منصب، فرماندهی نیروهای ارتش اسلام در عملیات‏های پیروزمند ثامن الائمه، طریق القدس، فتح المبین و بیت المقدس را بر عهده داشت؛ عملیاتی كه سرنوشت جبهه های اسلام علیه كفر را به پیروزی رقم زد و روند جنگ تحمیلی را در مسیر پیروزی ارتش اسلام قرار داد.

شهید صیاد شیرازی پس از حدود 5 سال انجام وظیفه در مسئولیت خطیر فرماندهی نیروی زمینی، در 23 تیر 1365 از سمت خود استعفا داد و سپس با پیشنهاد حضرت آیت الله خامنه ای - ریاست جمهوری وقت- و تصویب امام راحل به سمت نمایندگی حضرت امام خمینی(ره) در شورای عالی دفاع منصوب شد.

وی در ۱۸ اردیبهشت ۱۳۶۶ به همراه تعدادی دیگر از فرماندهان ارتش با پیشنهاد رئیس شورای عالی دفاع و موافقت امام خمینی به درجه سرتیپی ارتقای مقام یافت و در مهر ۱۳۶۸ به درخواست رئیس ستاد فرماندهی كل نیروهای مسلح و موافقت فرماندهی معظم كل ‏قوا به سمت معاونت ‏بازرسی ستاد فرماندهی كل نیروهای مسلح منصوب شد.

این شهید بزرگوار در شهریور ۱۳۷۲ با حكم فرماندهی معظم كل قوا به سمت جانشین رئیس ستاد كل نیروهای مسلح منصوب شد و سپس در 16 فروردین ۱۳۷۸ همزمان با عید غدیر با حكم مقام معظم فرماندهی كل قوا به درجه سرلشكری ارتقاء یافت.

شهادت امیر سرافراز ارتش اسلام

شهید سپهبد علی صیادشیرازی، روز شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۷۸ در حالی كه به قصد عزیمت به محل كار خود از منزل، خارج شده بود مورد سوء قصد یكی از اعضای گروهك تروریستی منافقین قرار گرفت و به شدت مجروح شد. اهالی محل كه از این حادثه مطلع شده بودند بلافاصله او را به بیمارستان انتقال دادند اما متأسفانه بر اثر شدت جراحات وارده، تلاش پزشكان برای نجات او بی نتیجه ماند و امیر سرافراز ارتش اسلام پس از عمری مجاهدت در راه خدا به فیض عظیم شهادت نایل آمد.

بخشی از پیام رهبر معظم انقلاب به مناسبت شهادت امیر سپهبد صیاد شیرازی

«...امیر سرافراز ارتش اسلام و سرباز صادق و فداكار دین و قرآن، نظامی مؤمن و پارسا و پرهیزكار، سپهبد علی صیادشیرازی امروز به دست منافقین مجرم و خونخوار و روسیاه به شهادت رسید.

این نه اولین و نه آخرین باری است كه دلی نورانی و سرشار از عشق و ایمان و وفاداری به آرمان های بلند الهی، هدف تیر خشم و عناد و عصبیت از سوی زمره جنایتكار و فاسدی كه ادامه حیات خود را در خدمتگزاری به دشمنان اسلام دانسته‏ است، قرار می‏‌گیرد و دست‏ خائن خودفروخته‏‌ای، نهال ثمربخش انسان والایی را قطع می‌كند. او مانند دیگر مردان حق از روزی كه قدم در راه انقلاب نهادند، همواره سر و جان خود را برای نثار در راه خدا روی دست داشتند.

سرزمین‏‌های داغ خوزستان و گردنه‌های برافراشته كردستان، سال‌ها شاهد آمادگی و فداكاری این انسان پاك نهاد و مصمم و شجاع بوده و جبهه های دفاع مقدس صدها خاطره از رشادت و از خود گذشتگی او حفظ كرده است.

خطر مرگ كوچك‏تر از آن است كه بندگان صالح خدا را از راه او بازگرداند و عشق به منال دنیوی حقیرتر از آن است كه در دل نورانی شایستگان جایی بیابد، كوردلان منافق بدانند كه با این جنایت‏‌ها روز به روز نفرت ملت ایران از آنان بیشتر خواهد شد و خون مردان پاكدامن و پارسا هم چون صیاد شیرازی و شهید لاجوردی، بدنامی و سیاهرویی آنان را در تاریخ و در دل این ملت همیشگی خواهد كرد...». /ش3

گزارش از: شهاب الدین شعبانی‌نیاتاریخ : پنجشنبه 22 فروردین 1392 | 06:40 ب.ظ | نویسنده : محمد رضایی | نظرات

.: Weblog Themes By mohammad :.

  • زیبا مد | سبزک | تبلیغات متنی