تبلیغات
شهید فلاح زاده - عملیات نامنظم فتح 9
هدر
عملیات نامنظم فتح 9 در 18 مرداد سال 66 در منطقه عملیاتی خرمال عراق انجام شد. عملیات فتح 9 با هدف اشراف بر راه شهرهای حلبچه، سید صادق و خرمال عراق در منطقه عملیاتی خرمان عراق و در سال 66 انجام شده است.

اشراف بر راه شهرهای حلبچه، سید صادق و خرمال عراق

هدف طرح مانور عملیات ‹‹فتح 9›› انهدام یگان های دشمن در عمق خاك كردستان عراق بود . این طرح با هدایت و برنامه ریزی قرارگاه عملیاتی و برون مرزی ‹‹ رمضان ›› از نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و همکاری معارضان كرد عراقی طی پنج روز در منطقه شهر ‹‹ خرمال ›› عراق به انجام رسید. عملیات فتح 9 در شامگاه 18 مرداد ماه 1366 و با رمز ‹‹ یا رسول الله (ص) ›› آغاز شد و طی آن مناطق و تاسیساتی بدین شرح آزاد گردیدند :
- روستاهای ‹‹ احمد آوار ›› ، ‹‹ زلم ›› ، ‹‹ بلانیه ›› ، ‹‹ حنورنوازان ›› ، ‹‹ بانی شر ›› ، ‹‹ میرپور ›› و ‹‹ آموزه ››.
- بلندی های 1300 ، 1250 ، 1150‌ ، 1200 ، 1100 ، 1270 ، 1610 ، 1500 ، 1642 .
همچنین نیروهای خود توانستند راه آسفالته سه شهر ‹‹ سید صادق ›› ، ‹‹ حلبچه ›› ، ‹‹ خرمال ›› را زیر دید و تیررس خود قرار دهند و با انهدام 20 دستگاه خودروی نظامی یك مهمات بزرگ و شماری سلاح نیمه سنگین تعداد 440 نفر از نیروهای دشمن را كشته و زخمی و اسیر نمودند و به مواضع پدافندی خود باز گشتند.


هدف طرح عملیات «فتح 9»، انهدام یگان‌های دشمن در عمق خاك كردستان عراق بود. این طرح با هدایت و برنامه ‌ریزی قرارگاه عملیاتی و برون مرزی «رمضان» از نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و همكاری معارضان كُرد عراقی، در پنج روز و در منطقه عملیاتی شهر «خرمان» عراق به انجام رسید. عملیات فتح 9 در شامگاه 18 مرداد ماه سال 1366 و با رمز «یا رسول‌الله (ص)» آغاز شد و در آن روستاهای «احمدآوا»، «زلم»، «بلانیه»، «حنورنوازان»، «بانی‌شار»، «میرپور» و «آموره» و تعدادی از ارتفاعات آزاد شدند.

خسارات وارده به دشمن

همچنین نیروهای خودی توانستند راه آسفالته سه شهر «سید صادق»، «حلبچه»، «خرمال» را زیر دید و تیررس خود قرار دهند و با انهدام 20 دستگاه خودروی نظامی، یك انبار بزرگ مهمات و شماری سلاح نیمه سنگین، تعداد 440 نفر از نیروهای دشمن را كشته و زخمی و اسیر كنند و به مواضع پدافندی خود بازگردند.

خلاصه گزارش عملیات

نام عملیات : فتح 9 نا منظم
زمان اجرا : 18/5/1366
مدت اجرا : 5 روز
تلفات دشمن ( کشته ، مجروح ، زخمی) : 440
رمز عملیات : یا رسول الله
مکان اجرا : منطقه عمومی خرمال کردستان عرق
ارگانهای عمل کننده : قرار گاه برون مرزی رمضان از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و معارضان کرد عراق
اهداف عملیات : انهدام ارگانهای دشمن در عمق خاک کردستان عراق

نقشه عملیات
تاریخ : جمعه 17 مرداد 1393 | 09:12 ق.ظ | نویسنده : محمد رضایی | نظرات

.: Weblog Themes By mohammad :.

  • زیبا مد | سبزک | تبلیغات متنی