تبلیغات
شهید فلاح زاده - مطالب مرداد 1393
هدر
بسم الله الرحمن الرحیم

ـ لطفاً خودتان را به طور کامل معرفی فرمایید.

بسم الله الرحمن الرحیم

علی امانی، از آمل، متولد سال 1344.

ـ از چه زمانی وارد جنگ شدید؟

از تیرماه سال 1360 وارد جنگ شدم.

ـ اولین عملیاتی که شرکت کردید، کدام عملیات بود؟

کل عملیات هایی که لشکر 25 کربلا در آن شرکت داشت، من بودم.

ـ چند ماه در جبهه حضور داشتید؟

73 ماه. ما هشت ماه در کردستان بودیم. آزادسازی پیرانشهر و کردستان. بعد از آن رفتم برای والفجر مقدماتی. دیگر شروع عملیات ها از آن جا بود. والفجر 4 هم بودم.

ـ چه زمانی  وارد منطقه عملیاتی والفجر 6 شدید؟


ادامه مطلب
تاریخ : یکشنبه 19 مرداد 1393 | 10:37 ق.ظ | نویسنده : محمد رضایی | نظرات
عملیات نامنظم فتح 9 در 18 مرداد سال 66 در منطقه عملیاتی خرمال عراق انجام شد. عملیات فتح 9 با هدف اشراف بر راه شهرهای حلبچه، سید صادق و خرمال عراق در منطقه عملیاتی خرمان عراق و در سال 66 انجام شده است.

اشراف بر راه شهرهای حلبچه، سید صادق و خرمال عراق

هدف طرح مانور عملیات ‹‹فتح 9›› انهدام یگان های دشمن در عمق خاك كردستان عراق بود . این طرح با هدایت و برنامه ریزی قرارگاه عملیاتی و برون مرزی ‹‹ رمضان ›› از نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و همکاری معارضان كرد عراقی طی پنج روز در منطقه شهر ‹‹ خرمال ›› عراق به انجام رسید. عملیات فتح 9 در شامگاه 18 مرداد ماه 1366 و با رمز ‹‹ یا رسول الله (ص) ›› آغاز شد و طی آن مناطق و تاسیساتی بدین شرح آزاد گردیدند :
- روستاهای ‹‹ احمد آوار ›› ، ‹‹ زلم ›› ، ‹‹ بلانیه ›› ، ‹‹ حنورنوازان ›› ، ‹‹ بانی شر ›› ، ‹‹ میرپور ›› و ‹‹ آموزه ››.
- بلندی های 1300 ، 1250 ، 1150‌ ، 1200 ، 1100 ، 1270 ، 1610 ، 1500 ، 1642 .
همچنین نیروهای خود توانستند راه آسفالته سه شهر ‹‹ سید صادق ›› ، ‹‹ حلبچه ›› ، ‹‹ خرمال ›› را زیر دید و تیررس خود قرار دهند و با انهدام 20 دستگاه خودروی نظامی یك مهمات بزرگ و شماری سلاح نیمه سنگین تعداد 440 نفر از نیروهای دشمن را كشته و زخمی و اسیر نمودند و به مواضع پدافندی خود باز گشتند.


هدف طرح عملیات «فتح 9»، انهدام یگان‌های دشمن در عمق خاك كردستان عراق بود. این طرح با هدایت و برنامه ‌ریزی قرارگاه عملیاتی و برون مرزی «رمضان» از نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و همكاری معارضان كُرد عراقی، در پنج روز و در منطقه عملیاتی شهر «خرمان» عراق به انجام رسید. عملیات فتح 9 در شامگاه 18 مرداد ماه سال 1366 و با رمز «یا رسول‌الله (ص)» آغاز شد و در آن روستاهای «احمدآوا»، «زلم»، «بلانیه»، «حنورنوازان»، «بانی‌شار»، «میرپور» و «آموره» و تعدادی از ارتفاعات آزاد شدند.

خسارات وارده به دشمن

همچنین نیروهای خودی توانستند راه آسفالته سه شهر «سید صادق»، «حلبچه»، «خرمال» را زیر دید و تیررس خود قرار دهند و با انهدام 20 دستگاه خودروی نظامی، یك انبار بزرگ مهمات و شماری سلاح نیمه سنگین، تعداد 440 نفر از نیروهای دشمن را كشته و زخمی و اسیر كنند و به مواضع پدافندی خود بازگردند.

خلاصه گزارش عملیات

نام عملیات : فتح 9 نا منظم
زمان اجرا : 18/5/1366
مدت اجرا : 5 روز
تلفات دشمن ( کشته ، مجروح ، زخمی) : 440
رمز عملیات : یا رسول الله
مکان اجرا : منطقه عمومی خرمال کردستان عرق
ارگانهای عمل کننده : قرار گاه برون مرزی رمضان از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و معارضان کرد عراق
اهداف عملیات : انهدام ارگانهای دشمن در عمق خاک کردستان عراق

نقشه عملیات
تاریخ : جمعه 17 مرداد 1393 | 10:12 ق.ظ | نویسنده : محمد رضایی | نظرات


مقدمه

اهداف عملیات

موقعیت منطقه

استعداد دشمن

سازمان رزم خودی

طرح عملیات

شرح عملیات

نتایج عملیات

مقدمه

ارتش عراق پس از شكست در عملیات بیت المقدس و عقب نشینی سراسری خود، ارتفاعات مهم و سركوب مرزی را در اختیار داشت و به این ترتیب چند شهر مرزی همچون مهران زیر دید و تیر دشمن بود.

ارتش عراق با استقرار نیروهای خودی روی ارتفاعات مرزی مهران، علاوه بر ایجاد تسلط بر این شهر، موفق شده بود با نیروی كمتری از منطقه بدره پدافند كند. حال آن كه عقب راندن دشمن از روی ارتفاعات مرزی، پدافند در دشت را به او تحمیل می كرد و در نتیجه نیروی بیشتری زمین گیر می شد. بر همین اساس، طرح تأمین مهران – به عنوان دومین عملیات محدود در شرایط جدید – در دستور كار قرار گرفت.

اهداف عملیات

- آزادسازی شهر مهران از زیر دید و تیر دشمن.

- ایجاد سهولت در برقراری ارتباط شهرهای دهلران – مهران و نیز ایلام – مهران.

- تحمیل خطوط پدافند به دشمن و كشاندن او از ارتفاعات به دشت.


انهدام دشمن

بازپس گیری ارتفاعات و عوارض حساس زالوآب – كه به این وسیله دید دشمن نسبت به تنگه كنجاپنجم و حوالی سد كناپنجم و دشت مهران كور گردید.

آزادسازی ارتفاعات «نمه كلان بو» و قسمتی از ارتفاعات قلاویزان – كه دشمن را از تسلط كامل بر شهر مهران محروم  كرد و متقابلاً شهر بدره و عقبه دشمن به زیر دید قوای جمهوری اسلامی درمی آمد.ادامه مطلب
تاریخ : پنجشنبه 16 مرداد 1393 | 10:08 ق.ظ | نویسنده : محمد رضایی | نظرات

.: Weblog Themes By mohammad :.

  • زیبا مد | سبزک | تبلیغات متنی